Wiadomości

Pokaż nowość

« Cofnij


Który materiał siewny będzie najlepszy.

24.08.2021

Jaki materiał siewny wybrać w swoim gospodarstwie, z własnej reprodukcji czy kwalifikowany? Czym kierować się dobierając najlepsze nasiona dla sowich potrzeb?

Jaki materiał siewny wybrać w swoim gospodarstwie, z własnej reprodukcji czy kwalifikowany?

Na pozór wydaję się, że materiał z własnej reprodukcji jest tańszy, ponieważ zbieramy kilka ton z ha i nie ponosimy kosztów. Czy aby na pewno tak jest ?

Materiał siewny musi być zaprawiony, aby rośliny dobrze wystartowały. Przede wszystkim jednak zaprawa ma na celu ochronę siewki przed patogenami i chorobami w okresie do zimy. Własny materiał siewny musimy samodzielnie wyczyścić i zaprawić oraz ponieść koszty związane z odstępstwem rolnym (czyli opłata licencyjna). Dodatkowo faktem potwierdzonym wielokrotnie jest to, że kwalifikowany materiał siewny plonuje około 10% więcej, niż z własnego rozmnożenia. Jak wygląda porównanie kosztów:

 

Nasiona własne ceny netto

Kwalifikowany materiał ceny netto

Nasiona na 1 ha

980 zł *1,5q = 147 zł

235 zł * 1,5q = 352,50 zł

zaprawa

20 zł * 1,5q = 30 zł

0 zł

czyszczenie

1 zł

0 zł

Zwiększenie normy wysiewu 10%

18 zł

0 zł

Dopłata do materiału siewnego

0 zł

- 68 zł

Opłata licencyjna

17 zł

0 zł

Razem

213 zł / ha

284,50 zł / ha

Zwiększenie plonowania 10 % 

0

- 686 zł

Podsumowanie końcowe

213 zł/ha

- 401,50 zł/ha

Z powyższej tabeli wynika, że własny materiał jest tańszy tylko o 71,50 zł na ha. Do tego musimy doliczyć koszt własnej pracy i zaangażowania poświęconego czyszczeniu i zaprawianiu nasion. Kwalifikowany materiał jest czyszczony na profesjonalnych urządzeniach oraz specjalistycznie zaprawiany. Zwiększenie plonowania o około 10%, czyli ok 700 kg powoduje, że materiał kwalifikowany generuje dodatkowy zysk wysokości około 680 zł z ha, co powoduje, że jest tańszy od własnego o 400 zł/ha. I to bez dodatkowej pracy, która musimy wykonać w gospodarstwie. Te wyliczenia potwierdzają rolnicy kupujący materiał kwalifikowany - to się po prostu opłaca !!!!!

Czym kierować się przy wyborze materiału siewnego?

Wybierając nasiona powinniśmy kierować się stanowiskiem, oczekiwanym plonowaniem oraz jakością i mrozoodpornością. Jak pokazują ostatnie dni, materiał kwalifikowany drożeje oraz jest już coraz mniej odmian do wyboru. Zachęcamy do szybkiego zamówienia towaru, ponieważ może być problem z odmianą, na której nam najbardziej zależy.

 

red. Krzysztof Kochański - Dyrektor handlowy Polish Agro