Wiadomości

Pokaż nowość

« Cofnij


Przyszła wiosna!

05.04.2022

Przyszła wiosna, a z nią czas na pierwsze wiosenne zabiegi polowe...

Pomału wchodzimy w sezon wiosennych zabiegów fungicydowych rzepaku ozimego. Powinniśmy się szczególnie zastanowić kiedy wykonać zabieg i z jakich substancji aktywnych skorzystać.

Po pierwsze zlustrujmy nasze plantacje, określajmy ich fazę rozwojową oraz presję występowania patogenu. Pamiętajmy, że wszystkie zabiegi regulujące oraz fungicydowe wykonujemy przy średniej temperaturze dobowej +10oC.

W takim roku jak ten, gdzie suma opadów w większości rejonów Polski jest na bardzo niskim poziomie, a miejscami brakowało ich całkowicie w marcu , rzapak jest słabo rozwinięty. Nie trzeba wykonywać mocnych regulacji, a tylko zabieg fungicydowy o delikatnym działaniu regulującym. Korzyści przyniosą produkty zawierające w sobie substancje triazolowe takie jak :

  • difenokonazo,
  • protiokonazol,
  • metkonazol,
  • tebukonazol,

Mają one działanie fungistatyczne oraz niewielkie regulujące.

Polish Agro zaleca zastosowanie produktu Denvera 240Ec w ilości 1l/ha. Zawarte ma w sobie właśnie te substancje, w stężeniu 80g - protiokonazolu oraz 160g – tebukonazolu. W pełni zapobiegnie to występowaniu chorób takich jak sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych czy szara pleśń. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie połączenie z zabiegiem Azoksystrobirulyny. Poprawi to znacząco wiązanie azotu i przedłuży zieloności rośliny. Zalecana dawka to 50g/ha.

Należy pamiętać również o potrzebach pokarmowych rośliny, czyli mikro i makro elementach. Wspomniana susza oraz niskie temperatury przyczyniają się do powolnego pobierania azotu i fosforu. Widać to na większości plantacji w Polsce północnej.

W związku z obecnymi skutkami pogodowymi rekomenduję produkt Powerleaf Azotowy, który zawiera w sobie 360g/l azotu, 41g/l magnezu, 0,01g/l molibdenu oraz 0,2g/l tytanu i 0,35g/l niklu. Tytan i nikiel maja działanie biostymulujące. Zalecam stosowanie 3-4l/ha.

Obecne warunki pogodowe utrudniają pobieranie wcześniej wspomnianego fosforu z gleby.  Dobrym rozwiązaniem będzie więc dostarczenie go dolistnie. Polecam produkt Powerleaf Rzepak+. To bardzo mocno stężony produkt zawiesinowy zawierający  bor 92g/l, azot 105,6g/l, fosfor 132g/l, miedź 0,66g/l, żelazo 1,32g/l, mangan 26,4g/l, cynk 0,66g/l, molibden 0,013g/l. Wszystkie te zbilansowane składniki dodatkowo zawierają EPIBRASINOLID, będący hormonem wzrostu dla roślin oraz Adiuwanty. Zalecana dawka to 2l/ha.

Ciągła lustracja pola jest niezbędna do oceny plantacji pod kątem odżywiania, szkodników i chorób grzybowych. Nasi Doradcy bardzo chętnie pomogą Wam w ocenie upraw. Z nami wykujesz swój plon!