Ochrona herbicydowa zbóż - co musisz wiedzieć!
07.09.2021
Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze jesiennych herbicydów zbożowych. Warto się do niego dobrze przygotować. Plantacje zbóż ozimych są bardzo mocno narażone na zachwaszczenie chwastami jedno i dwuliściennymi. Ich wczesne zwalczanie stwarza roślinom warunki do prawidłowego rozwoju...

Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze jesiennych herbicydów zbożowych, do którego warto się dobrze przygotować.
Plantacje zbóż ozimych są bardzo mocno narażone na zachwaszczenie chwastami jedno i dwuliściennymi. Wczesne zwalczanie chwastów stwarza roślinom warunki do prawidłowego rozwoju, dzięki czemu są lepiej ukorzenione i lepiej wchodzą w stan spoczynku zimowego.
Jest kilka strategii walki z chwastami. W dużej mierze są one uzależnione od przebiegu pogody, spektrum zwalczanych chwastów, płodozmianu, planu działania. Standardową czynnością powinna być lustracja pól i na tej podstawie powinien odbyć się dobór herbicydów, które pozwolą zwalczyć wszystkie chwasty. Dodatkowo od wielu lat narasta problem odporności miotły zbożowej, chabra, wyczyńca na substancje aktywne, co potęguje problem z prawidłowym doborem rozwiązań herbicydowych i w wielu przypadkach rezygnacje z dotychczas stosowanych herbicydów w gospodarstwie.
Ze względu na terminy aplikacji zabiegi dzielimy na doglebowe i nalistne. Nasi klienci zdecydowanie częściej wybierają zabiegi nalistne. Taka aplikacja pomaga znacznie trafniej ocenić stan zachwaszczenia i gatunki chwastów na plantacji. Przy aplikacji nalistnej można również lepiej ocenić wschody zbóż i ograniczyć ryzyko przesiewania plantacji . Widzimy również, że jest kilka trendów w aplikacji herbicydów.
- Jesienne zwalczanie chwastów jedno i dwuliściennych - zdecydowanie najlepsza i rekomendowana przez nas metoda.
- Jesienne zwalczanie miotły oraz wiosenna korekta chwastów dwuliściennych.
- Wiosenne zwalczanie chwastów jedno i dwuliściennych.
Rekomendowanym przez nas, jako najlepszym, czasem na zwalczanie chwastów jest jesień. Jesienią zawsze jest więcej czasu, jesteśmy mniej uzależnieni od przebiegu pogody. Chwasty są w mniej zaawansowanych fazach rozwojowych, co pozwala na możliwość łatwiejszego utrzymania pól w czystości. Wiosną nierzadko istnieje problem z wjazdem w pole, częste opady oraz spiętrzenie prac polowych mogą utrudnić wykonanie zabiegu w optymalnych warunkach.
Lista substancji aktywnych w jesiennych herbicydach pozwala zwalczyć większość chwastów. Rekomendujemy stosowanie preparatów opartych o kilka substancji, lub mieszaniny zbiornikowe składające z 2-3 substancji aktywnych. Zabiegi nalistne nie oddziałują jedynie na części nadziemne chwastów, niektóre substancje działają także doglebowo, przez co ograniczają wschody nowych chwastów.
- Diflufenikan – substancja ta pobierana jest głównie przez pędy kiełkujących siewek. Efektem działania diflufenikanu jest bielenie i w konsekwencji zamieranie chwastów.
- Flufenacet – wchłaniany jest tak przez korzenie, jak i hipokotyl kiełkujących chwastów. Substancja ta wchłaniana jest również przez liście.
- Chlorotoluron – pobierany przez korzenie oraz liście. Blokuje proces fotosyntezy we wrażliwych roślinach.
- Florasulam – jest pobierany zarówno przez liście, jak i korzenie. Dość szybko rozkłada się w glebie. Nie stosujemy go doglebowo.
- Pendimetalina – pobierana przez korzenie oraz liście chwastów. Substancja ta działa układowo, a efektem jej obecności we wrażliwych roślinach jest zaburzenie podziału komórkowego.
- Prosulfokarb - pobierany jest głównie przez okrywę nasienną i kiełki wschodzących nasion chwastów, ostateczny efekt działania to blokada syntezy tłuszczów
- Tribenuron metylu – jest pobierany głównie przez liście chwastów, jego działanie doglebowe jest mocno ograniczone. Praktyka wskazuje, że w sprzyjających warunkach substancja ta prowadzi do zamierania chwastów nawet po 10 dniach.
Maciej Drzazgowski - Dyrektor Działu Agro